Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa wrzesień 2020 - Wrzesień

wrzesień 2020

Szanowni Internauci

Informujemy, że dnia 03.09.2020 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram kpt. Wojciecha Chorzępy – żołnierza Legionów Polskich, oficera zawodowego Wojska Polskiego, który w latach 1926-1939 służył w Korpusie Ochrony Pogranicza (Baon KOP „Budsław”, Dowództwo 1 Brygady KOP w Zdołbunowie, Szefostwo Intendentury KOP w Warszawie, IV Rejon Intendentury KOP w Czortkowie), walczącego w czasie okupacji w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Biogram opracował Pan Zbigniew Chorzępa, a uzupełnień dokonała Pani Katarzyna Promińska.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939, które przekazało Archiwum Straży Granicznej oraz Pan Andrzej Olichwiruk (działy: „zawody sportowe”, „ośrodki szkolenia”) – wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy natomiast skany wydawnictwa „Jednodniówka. Korpus Ochrony Pogranicza. W ósmą rocznicę objęcia służby na granicach Rzeczypospolitej 1931-1932”, które udostępniła Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie. Materiały te pochodzą ze strony internetowej prowadzonej przez CBW: Wojskowa Biblioteka Cyfrowa ZBROJOWNIA

Kontynuując zapowiedź prezentowania materiałów dotyczących przebiegu krwiodawstwa wśród funkcjonariuszy i pracowników jednostek organizacyjnych współczesnej Straży Granicznej w dziale „związki i stowarzyszenia” zamieszczamy tekst „Działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim”. Wspomniany tekst opracował i fotografie udostępnił Pan Marek Radziukiewicz.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych