Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa maj 2020 - Maj

08.06.2020

Informujemy, że dnia 4.05.2020 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram plut. Wiktora Kujawy – powstańca wielkopolskiego w 1919 r., podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1924-1934, uczestnika wojny obronnej Polski w 1939 r. Biogram opracował śp. Pan Henryk Kujawa, a uzupełnił Pan Artur Ochał w oparciu o archiwalia przechowywane w Archiwum Straży Granicznej z siedzibą w Szczecinie.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające kadrę Korpusu Ochrony Pogranicza (dział „kadra”) oraz obchody Święta 3 Maja w latach 1932-1933, 1939 (dział „święta państwowe”). Wspomniane fotografie udostępniło Archiwum Straży Granicznej oraz Panowie: Cezary Maciejewski i Tadeusz Szynkowski.

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy natomiast skany opracowania Artura Maruszewskiego „Ochrona granic w dawnej Polsce i dzisiaj” z 1936 r., które udostępnił Pan Artur Ochał.