Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa listopad 2020 - Listopad

listopad 2020

Informujemy, że dnia 02.11.2020 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram Jana Wilczaka – mjra piechoty Wojska Polskiego, oficera Korpusu Ochrony Pogranicza (dowódca 1 kompanii granicznej KOP „Czyste”, wchodzącej w skład Batalionu KOP „Podświle”), walczącego w wojnie obronnej 1939 r. jako dowódca II batalionu 6 Pułku Strzelców Podhalańskich, poległego w bitwie pod Broniną we wrześniu 1939 r. Biogram opracował Pan Rafał Michalak, z zdjęcia oficera udostępnił Pan Marian Ropejko.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-193, które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panie: Małgorzata Chłopecka i Urszula Sakłak ( działy: „udział w życiu publicznym”, „święta państwowe”) - wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką..

W dziale „miejsca pamięci” zamieszczamy natomiast materiały z przebiegu uroczystości 81 rocznicy obrony Węgierskiej Górki, 77 rocznicy stracenia partyzantów w Żabnicy i 74 rocznicy stracenia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, które odbyły się dnia 01.09.2020 r. w Węgierskiej Górce. Materiał opracował Pan Miłosz Filipowiak, a fotografie udostępniła Pani Maria Rubas i Pan Andrzej Olichwiruk.