Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa 31 lipiec

31 lipiec

Informujemy, że dnia 31.07.2020 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram mjr. Stanisława Eugeniusza Kulika – uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w latach 1918-1920, oficera zawodowego Wojska Polskiego, który w latach 1935-1939 służył w Korpusie Ochrony Pogranicza (dowódca kompanii granicznej KOP „Bryckie”, adiutant Batalionu KOP „Krasne”), a w 1939 r. walczył w wojnie obronnej Polski i został zamordowany przez NKWD w 1940 r. w Charkowie. Biogram opracował Pan Rafał Michalak, a zdjęcie udostępnił Pan Marian Ropejko.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939, które przekazało Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panowie: Waldemar Bocheński i Michał Rycaj (dział „szkolenie”) - wszystkie nowo dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką,.

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy natomiast skany wydawnictwa „Jednodniówka. Korpus Ochrony Pogranicza. W szóstą rocznicę objęcia służby na granicach Rzeczypospolitej 1929-1930”, które udostępnił Pan Artur Ochał.