Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Grudzień

Iwona Wiśniewska

Informujemy, że dnia 03.12.2021 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram st. str. Teofila Nowaka – uczestnika Powstania Wielkopolskiego (1918-1919), pełniącego służbę w Straży Celnej (1922-1928) i Straży Granicznej (1928-1939) m. in. w Placówce SC Husne Wyżne, Komisariacie SG Smorze, Oddziale Wydzielonym SG przy 1 pułku Korpusu Ochrony Pogranicza „Karpaty” (1939). Biogram opracował Pan Michał Pawełczyk, a uzupełniła Pani Iwona Wiśniewska (w oparciu o materiały przechowywane w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz udostępnione przez Pana Remigiusza Maćkowiaka).

Na stronie zamieszczamy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „rys historyczny”, „związki i stowarzyszenia”, „budownictwo”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie i Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku oraz Panowie: Dariusz Kanak, Andrzej Olichwiruk, Piotr Waseńczuk i Ksawery Jasiak. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Kontynuując zapowiedź prezentowania materiałów dotyczących przebiegu krwiodawstwa wśród funkcjonariuszy i pracowników jednostek organizacyjnych współczesnej Straży Granicznej zamieszczamy w dziale „związki i stowarzyszenia” tekst „Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Placówce Straży Granicznej w Braniewie”. Wspomniany tekst opracował i fotografie udostępnił Pan Jacek Wojtalik.

Uwagę internautów zwracamy także na artykuł Pana Antoniego Sobczaka „9 Pułk Strzelców Granicznych i jego ciechanowski epizod (od 28 października do 1 grudnia 1920 r.) - przyczynek do historii polskich formacji granicznych”, który zamieściliśmy w dziale „publikacje 1918-1939”.