Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa czerwiec 2021 - Czerwiec

13.07.2021

Informujemy, że dnia 2.06.2021 zamieściliśmy na stronie internetowej biogram przod. Michała Jebasa – żołnierza „błękitnej” armii gen. J. Hallera podczas I wojny światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej (1919 - 1921), służącego w latach 1922 - 1939 w Straży Celnej i Straży Granicznej (Placówki SG Chorzele, Wasiły, Pruski, Kisiny), biorącego udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r., żołnierza Armii Krajowej (1942-1946), więzionego przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Biogram opracował Pan Ireneusz Brdak na podstawie materiałów własnych oraz archiwaliów z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie.

Na stronie zamieszczamy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „orkiestry”, „teatry, zespoły, chóry”, „przedmioty pamiątkowe”, „środki transportu”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panowie: Waldemar Bocheński, Bogusław Garbacki, Andrzej Olichwiruk.

W dziale „prasa i wydawnictwa” prezentujemy natomiast skany wydawnictwa „Kalendarz informacyjny dla podoficerów zawodowych na rok 1939/1940”, udostępnionego przez Archiwum Straży Granicznej.