Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Listopad

Arkadiusz Wilczura

Informujemy, że dnia 02.11.2021 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram pkom. Michała Śmigielskiego – uczestnika Powstania Wielkopolskiego (1918-1919), pełniącego służbę w Straży Celnej (1922-1928) i Straży Granicznej (1928–1939), biorącego udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r., więźnia niemieckiego obozu jenieckiego w Itzehoe. Biogram opracowali: Pani Katarzyna Promińska i Pan Grzegorz Cwyl, a fotografie udostępnił Pan Remigiusz Maćkowiak.

Na stronie zamieszczamy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „kadra”, „święta resortowe”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panowie: Bogusław Garbacki, Jacek Jastrzębski i Andrzej Olichwiruk. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy także na dział „miejsca pamięci”, w którym zamieściliśmy materiały z przebiegu uroczystości odsłonięcia w dniu 29.08.2021 r. tablicy upamiętniającej Centralną Szkołę Straży Granicznej w Górze Kalwarii. Wspomniany materiał opracował Pan Miłosz Flipowiak, a fotografie udostępnili: Pani Maria Rubas i Pan Andrzej Olichwiruk.