Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa październik 2020 - Październik -

Nawigacja

Październik

02.11.2020

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 02.10.2020 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram Stanisława Jewiarza – podoficera zawodowego Korpusu Ochrony Pogranicza (14 Batalion KOP w Borszczowie, strażnica KOP „Kudryńce”), uczestnika wojny obronnej w 1939 r., a w okresie 1940-1945 żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii i Palestynie, biorącego udział w obronie Tobruku i w walkach pod Ghazalą, Cyrenajką i Bardii, a także w natarciach na Monte Cassino i w walkach w rejonie Czesano-Metavro-Linia „Gotów”. Biogram opracował Pan Zenon Dudek, a uzupełnień dokonał Pan Artur Ochał.

Na stronie prezentujemy kolejne fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939, które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Pan Andrzej Olichwiruk (działy: „rys historyczny”, udział w życiu publicznym”) - wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy natomiast skany wydawnictwa „Jednodniówka. Korpus Ochrony Pogranicza. W czwartą rocznicę objęcia służby na granicach Rzeczypospolitej 1927-1928”, które udostępniła Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie. Materiały te pochodzą ze strony internetowej prowadzonej przez CBW: Wojskowa Biblioteka Cyfrowa ZBROJOWNIA

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałem „Z Operacji FOA 2020 Land Kiskunhalas”, koordynowanej przez Agencję FRONTEX od 25.02 do 18.06.2020 r. Wspomniany materiał, nadesłany przez Pana Piotra Kaczmarczyka, zamieszczamy w dziale „współpraca międzynarodowa”.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry