Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Wrzesień

Informujemy, że dnia 13.09.2021 zamieściliśmy na stronie internetowej biogram kpt. Mieczysława Kłosińskiego – oficera Wojska Polskiego, pełniącego służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza w latach 1937-1939 (Batalion KOP „Sejny”), biorącego udział w wojnie obronnej 1939 r. (m. in. walki w rejonie Sopoćkiń, śluzy Nowosiółki, w Kaletach), więźnia obozów NKWD (w Putywlu, Griazowcu, „Kozielsk II”, Butyrki, Lefortowo), żołnierza Polskich Sił Zbrojnych dowodzonych przez gen. W. Andersa, walczącego na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Biogram opracował Pan Rafał Michalak, a fotografię oficera udostępnił Pan Edward Kurowski.

Na stronie zamieszczamy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „ochrona fizyczna”, „przejścia graniczne”, „zawody sportowe”, „święta resortowe”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panowie: Bogusław Garbacki, Andrzej Łydka, Andrzej Olichwiruk - wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

W dziale „prasa i wydawnictwa” prezentujemy natomiast skany wydawnictwa „Na Straży. Jednodniówka poświęcona żołnierzom KOP, odchodzącym do rezerwy (z 1936 i 1938 r.), które przekazała Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie. Materiały te pochodzą ze strony internetowej prowadzonej przez CBW: Wojskowa Biblioteka Cyfrowa ZBROJOWNIA