Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa kwiecień 2021 - Kwiecień -

Nawigacja

Kwiecień

12.05.2021

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 07.04.2021 zamieściliśmy na stronie internetowej biogram kpt. Jana Alfreda Fleischmanna – oficera Wojska Polskiego, obrońcy Lwowa i Kresów Wschodnich (1918-1919), oficera Korpusu Ochrony Pogranicza (15 Batalion KOP „Ludwikowo”) i 14 pułku piechoty Ziemi Kujawskiej we Włocławku, który brał udział i poległ w wojnie obronnej Polski w 1939 r. (bitwa pod Przęsławicami). Biogram opracował Pan Rafał Michalak na podstawie materiałów własnych oraz przechowywanych w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie i fotografii udostępnionych przez Pana Piotra Fleischmanna.

Zamieszczamy także biogram str. Jana Jastrzębskiego, który służył w Straży Celnej i Straży Granicznej (Placówka SG „Wyszków”, Placówka SG „Przychodzko”), walczył w wojnie obronnej Polski w 1939 r., był robotnikiem przymusowym we Francji i żołnierzem 2 Korpusu Polskiego gen. W. Andersa. Do opracowania wymienionego biogramu, który przygotował Pan Jacek Jastrzębski, posłużyły archiwalia z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz materiały własne autora.

Uwagę internautów zwracamy także na notkę biograficzną ułana Jana Krawczyńskiego, który służył w Korpusie Ochrony Pogranicza (Szwadron KOP „Nowe Święciany”) i poległ w wojnie obronnej Polski w 1939 r. Wspomniany materiał opracował Pan Artur Ochał na podstawie archiwaliów przechowywanych w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz informacji uzyskanych od Pani Krystyny Wójcikowskiej.

Kontynuując zapowiedź prezentowania materiałów dotyczących przebiegu krwiodawstwa wśród funkcjonariuszy i pracowników jednostek organizacyjnych współczesnej Straży Granicznej w dziale „związki i stowarzyszenia” zamieszczamy tekst „Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Nasza Opolska Krew” przy PCK w Opolu. Wspomniany tekst opracowała i fotografie udostępniła Pani Anna Grażdan.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry