Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Uroczystości z okazji 100 - lecia odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Siekierki – Klępicz – Moryń, 5-6.04.2018 r. - Miejsca pamięci -

Nawigacja

Miejsca pamięci

Uroczystości z okazji 100 - lecia odzyskanej przez Polskę Niepodległości. Siekierki – Klępicz – Moryń, 5-6.04.2018 r.

12.04.2022

  • Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskanej przez Polskę Niepodległości.
    Siekierki – Klępicz – Moryń, 05-06.04.2018 r.

Z inicjatywy burmistrza Morynia p. Józefa Piątka oraz proboszcza parafii w Klępiczu ks. ppłk. Andrzeja Lemieszko odbyły się uroczystości poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronem honorowym było Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, reprezentowane przez prezesa inż. Waldemara Bocheńskiego oraz wiceprezes p. Marię Rubas. Dwudniowe obchody rozpoczęto 06.04.2018 r. o godzinie 17 w Sali Geoparku wystawą „Hełmy żołnierskie” oraz ,,Ordery i odznaczenia WP”, zaprezentowano tam także unikalne artefakty Straży Granicznej II RP. Po słowie wstępnym poświęconym pamięci strażników granicznych z lat 1918-1939, ks. ppłk. Andrzej Lemieszko przekazał głos p. Bogdanowi Tomaszewskiemu, który wygłosił wykład pt. „Wzdłuż Granic II RP”. Kolejnym prelegentem był inż. Waldemar Bocheński, omawiający genezę służb granicznych z okresu międzywojnia. Następnego dnia ciąg dalszy uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów, zapalenia zniczy, modlitwy i odśpiewania „Roty" przez młodzież szkolną na cmentarzu wojennym w Siekierkach, gdzie przybyły również  poczty sztandarowe ze szkół, Straży Pożarnej oraz przedstawiciele władz samorządowych. Wartę przy pomniku trzymali rekonstruktorzy w mundurach historycznych. W związku z tym, że Szkoła Podstawowa w Moryniu nosi imię starszego sierżanta Mieczysława Majchrzaka, na cmentarzu siekierkowskim w Starych Łysogórkach (gmina Mieszkowice) odsłonięto specjalną tablicę jemu poświęconą.

Z Siekierek uroczystości przeniesiono do Klępicza na plac kościelny, gdzie postawiony był znak graniczny z asystą strażników granicznych z Placówki SG Szczecin, z wkopanym obok Dębem Pamięci poświęconym kom. Straży Granicznej Stanisławowi Julianowi Kozakiewiczowi - zamordowanemu przez Rosjan w Katyniu. Na miejsce w asyście pocztów sztandarowych oraz orkiestry Straży Granicznej wprowadzono sztandar Morskiego Oddziału SG z Gdańska. W trakcie apelu odczytano listę pograniczników, którzy stracili życie w radzieckich obozach śmierci. Msza św. polowa odprawiona została na placu kościelnym w Klępiczu. Po homilii nastąpiło odsłonięcie tablicy, przy której wartę pełnili żołnierze z 12 Dywizji oraz rekonstruktorzy w historycznych mundurach. Uroczystości miały kościelno-wojskowy charakter. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej oraz władz lokalnych. Mszę prowadzili: ksiądz proboszcz z Klępicza Andrzej Lemieszko, ksiądz proboszcz Marian Augustyn z Morynia, ksiądz dziekan Michał Kostrzewa z Cedyni i wikary Mateusz Pluskota z Cedyni. Następny etap uroczystości odbył się w Moryniu, gdzie po odegraniu hymnu państwowego burmistrz Morynia w otoczeniu samorządowców oraz licznych zaproszonych gości wygłosił przemówienie, po którym nastąpił apel "Przesłanie o Pokój do Narodów Całego Świata" w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Moryniu. Akcentem kończącym oficjalną część  obchodów był koncert "Droga do Niepodległości 1939-1945" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Choszcznie oraz koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Równolegle odbywał się piknik militarny z pokazem sprzętu wojskowego, udziałem Klubu Krótkofalowców SP1KZE w Chojnie oraz Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach. Można było spróbować wojskowej grochówki oraz wypieków miejscowych gospodyń.


Opracował: Miłosz Filipowiak

 do góry