Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Wrzesień 2023

Nawigacja

Wrzesień 2023

Wrzesień 2023

KATARZYNA PROMIŃSKA
04.10.2023

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 05.09.2023 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogramy oficerów, którzy pełnili służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza: mjr. piech. Wojciecha Lipińskiego, mjr. piech. Stanisława Malakowskiego, płk. piech. Henryka Niteckiego, kpt. art. Adama Piaseckiego, kpt. adm. Bolesława Piłeckiego i mjr. kaw. Rudolfa Plocka. Biogramy opracowali Panowie: Tadeusz Dubicki i Andrzej Suchcitz i zamieścili je w wydawnictwie „Oficerowie wywiadu WP i PSZ w latach 1939-1945 ” (t.1, Warszawa 2009, t.2, Warszawa 2011).

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy kolejne skany czasopisma „Czaty” z 1937 r. (nr 3,6,11,14) i 1938 r. (nr 7-11), które pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (udostępnionych na stronie biblioteki cyfrowej „POLONA”). W dziale tym, w grupie „pocztówki” prezentujemy także niezwykle interesujące karty pocztowe, pozyskane dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Olichwiruka i Pana Piotra Waseńczuka. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy również na dział „miejsca pamięci”, w którym prezentujemy materiały nadesłane przez Pana Marka Gierasimiuka i opracowane przez Pana Artura Ochała, odnoszące się do polskich cmentarzy na Białorusi (Wardomicze, Pohost, Karolin, Anoszki, Dołhinów). Zachęcamy także do zapoznania się z opracowaniem Alojzego Benona Szulika „Mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza na terenie parafii w Dołginowie”, które zamieściliśmy w dziale „publikacje od 1991”.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.



do góry