Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Turystyka

Nawigacja

Turystyka

27.03.2020

  • 40. Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Górski
    „Szlakami Obrońców Granic" Charakterystyka Rajdów
    w latach 1972 – 2010
    ZARYS HISTORII
    OGÓLNOPOLSKIEGO GÓRSKIEGO RAJDU
    „SZLAKAMI OBROŃCÓW GRANIC"

pdf 

W 2011 roku po raz 40-ty organizowany będzie Ogólnopolski Górski Rajd „Szlakami Obrońców Granic". W okresie od 1972 do 1991 r. był on znany jako Rajd „Szlakiem Walk Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza". Jego szczegółowa nazwa /poza przymiotnikiem „ogólnopolski"/ też ulegała w tym czasie nieznacznym zmianom; używano n/w określeń :

- Rajd Górski „Szlakiem Walk i Służby Żołnierzy WOP", /1972/,
- Rajd „Szlakami Walk Żołnierzy WOP" /1981, 1991/,
- Rajd Górski „Szlakiem Walk Żołnierzy WOP" /1985/,
- Rajd „Szlakiem Walk Żołnierzy WOP" /1986/.

Różnice tych określe miały więc charakter czysto formalny i zależały od tego, kto był autorem tekstu regulaminu rajdowego. Zmiana nazwy Rajdu na pocz tku lat 90-tych XX w. była natomiast konsekwencj transformacji ustrojowej po 1989 r. – likwidacji struktur Wojsk Ochrony Pogranicza i powołania w ich miejsce Straży Granicznej.
Organizację Rajdu zainicjowali związkowcy branży spożywczej przy poparciu i pomocy krakowskich, nowosądeckich i warszawskich działaczy PTTK i Wojsk Ochrony Pogranicza. Z tych środowisk wywodziła się większość uczestników pierwszych rajdów, zwanych w skrócie „wopowskimi". Na rajdowych trasach roiło się od żołnierzy WOP, WP, funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych, których turystycznym ubiorem był najczęściej mundur polowy, „moro", co było charakterystycznym, rzucającym się w oczy akcentem tej imprezy turystycznej. Żołnierze WOP-u rekrutowali się głównie z Brygad, funkcjonariusze (i emeryci) resortu SW – przeważnie ze struktur szczebla centralnego i wojewódzkiego, rzadziej – z komend miejskich i powiatowych / rejonowych. Nadmienić warto, że żołnierze WOP-u (z Brygady, na której terenie służbowym Rajd się dobywał) obsługiwali kuchnię polową , na której w pierwszych, pionierskich latach tej imprezy opierało się wyżywienie jej uczestników! Z jednostek WP na rajdowych trasach regularnie bywali żołnierze z J.W. w Czarnem.


  • 43 OGÓLNOPOLSKI RAJD GÓRSKI
    „BESKID SĄDECKI 2014"

pdf 

W dniach 22 - 28 czerwca 2014 roku w Złockiem /gm. Muszyna, pow. nowosądecki, woj. małopolskie/ odbył się 43 Ogólnopolski Rajd Górski „Szlakami Obrońców Granic". Uczestnicy Rajdu zakwaterowani zostali w Domu Wczasowym „Kolejarz".
Honorowy patronat nad Rajdem objęli m. in. Minister Spraw Wewnętrznych, Komendant Główny Straży Granicznej, Komendant Główny Policji, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Komendant Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji, Prezes Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, a współorganizatorami tej ogólnopolskiej imprezy turystycznej były Komendy Główne Straży Granicznej i Policji, Komisja Środowiskowa ZG PTTK oraz Komisja Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych.



do góry