Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Czerwiec 2024

Czerwiec 2024

Izabela Skowrońska

Informujemy, że dnia 04.06.2024 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram por.piech/kom.SG Stanisława Leszaka – walczącego w szeregach Legionów Polskich (1915-1918), Wojska Polskiego (1918-1930), pełniącego służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza (1930-1935) i Straży Granicznej (1935-1939). Biogram opracował Pan Artur Ochał (m.in. na podstawie materiałów przechowywanych w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie), a fotografie udostępnił Pan Waldemar Bocheński.

Na stronie prezentujemy także zdjęcia i archiwalia przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „udział w życiu publicznym”, „zaopatrzenie i opieka”, „czas wolny”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Pan Waldemar Bocheński i Pan Adam Szary .

Uwagę internautów zwracamy także na dział „związki i stowarzyszenia”, w którym zamieściliśmy skany Statutu Stowarzyszenia „Samopomoc Straży Granicznej” z 1937 r., udostępnionego przez Pana Andrzeja Olichwiruka .

Wszystkie dodane materiały są wyróżnione zieloną ramką.