Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Marzec 2023

Marzec 2023

KATARZYNA PROMIŃSKA

Informujemy, że dnia 03.03.2023 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram st. strażnika Stanisława Czwojdraka – walczącego w szeregach armii niemieckiej podczas I wojny światowej (m.in. pod Verdun, Reims, Soissons, nad Marną) i Wojska Polskiego (m.in. w okolicach Parafijanowa, Wilejki, pod Berezyną, nad Niemnem podczas wojny polsko-bolszewickiej), służącego w Straży Celnej (1922-1928) i Straży Granicznej (1928-1939). Biogram opracował Pan Krzysztof Knych i Pani Dorota Malińska-Janaś, a fotografię i dokumenty udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „ochrona fizyczna”, „budownictwo”, „teatry, zespoły, chóry”, „dokumentacja”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku oraz Pani Dorota Drozd i Panowie: Waldemar Bocheński, Andrzej Olichwiruk, Filip Warzecha. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy na dział „prasa i wydawnictwa”, w którym zamieściliśmy skany czasopisma „Czaty” z 1926 r. (nr 13-21, 23-24). Skany te pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, udostępnionych na stronie biblioteki cyfrowej „POLONA”.