Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Maj 2022 -

Nawigacja

Maj 2022

Iwona Wiśniewska

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 04.05. 2022 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram Stefana Świdy – walczącego w Legionach Polskich od 1914 r, służącego w Wojsku Polskim w latach 1919-1924, w Korpusie Ochrony Pogranicza w okresie 1924-1933 (1 Batalion KOP „Budsław”, 7 Batalion KOP „Podświle”, Centralna Szkoła Podoficerska KOP w Osowcu) i Straży Granicznej od 1933 r. do 1939 r. (Inspektorat Graniczny SG w Gdyni, Inspektorat Ceł w Gdańsku), biorącego udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r., więźnia niemieckich obozów jenieckich (oflag Nienburg, Itzehoe, Lubeka, Dössel), inwigilowanego po wojnie przez organy służby bezpieczeństwa PRL. Biogram opracował Pan Ryszard Techman, m. in. w oparciu o materiały przechowywane w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „umundurowanie”, „ekwipunek”, „orkiestry”, „teatry, zespoły, chóry”, „życie rodzinne”), które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Muzeum Okręgowe w Pile, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku oraz Pan Jacek Jastrzębski. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy także na dział „miejsca pamięci”, w którym zamieszczamy materiały z obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie w dniu 13.04.2022 r. Wspomniany materiał opracował Pan Artur Ochał, a fotografie udostępniła Placówka SG w Szczecinie.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry