Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Kwiecień 2022 -

Nawigacja

Kwiecień 2022

Iwona Wiśniewska
04.05.2022

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 05.04.2022 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram aspiranta SG Czesława Nereusza Gwoździa, pełniącego służbę w Straży Granicznej w latach 1928-1939 (m.in. Placówki SG: „Orzegów”, „Nowa Wieś”, „Kończyce”, „Szczygłowice” i Komisariaty SG: „Lipiny”, „Orzesze”, „Herby Śląskie”, „Szczepkowo Borowe”, „Istebna”), biorącego udział w wojnie obronnej Polski 1939 r., więzionego w kwietniu 1940 r. w obozie NKWD w Kozielsku i zamordowanego w ramach Zbrodni Katyńskiej. Biogram opracował Pan Artur Ochał na podstawie materiałów przechowywanych w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie i Wojskowym Biurze Historycznym – Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Zamieszczenie biogramu na stronie wspomina ofiary sowieckiego mordu w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zachęcamy także do zapoznania się z biogramem strażnika granicznego Franciszka Konieczki, żołnierza Błękitnej Armii we Francji (1919), uczestnika walk polsko-ukraińskich i wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921), pełniącego służbę w Straży Celnej i Straży Granicznej (1927-1939) oraz z biogramem strażnika granicznego Władysława Leszczyńskiego, który pełnił służbę w Straży Granicznej (1929-1939) i brał udział w wojnie obronnej Polski (1939). Pierwszy ze wspomnianych biogramów opracowali: Pani Dorota Malińska-Janaś i Pan Krzysztof Knych, a drugi biogram – Pan Artur Ochał i Pan Leszek Smoliński.

Uwagę internautów zwracamy także na fotografie przybliżajace działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (dział: „życie rodzinne”), które pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz Panów: Cezarego Bieleckiego, Waldemara Bocheńskiego, Bogusława Garbackiego i Andrzeja Olichwiruka. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry