Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa marzec 2015 - Marzec -

Nawigacja

Marzec

24.03.2020

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 05.03.2015 r. zamieściliśmy na stronie internetowej w dziale „kadra 1918-1939” biogram, zmarłego w styczniu 2015 r., Antoniego Wolnego – obrońcy Węgierskiej Górki w 1939 r., współzałożyciela Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Biogram opracował Pan Miłosz Filipowiak na podstawie materiałów udostępnionych przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Do umieszczonego wcześniej biogramu st. strażnika Jana Zielińskiego dołączamy fotografie, które przekazał nam Pan Maciej Zieliński oraz Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie.

Na stronie prezentujemy także fotografie dotyczące działalności formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „kadra”, „życie poza służbą”, „łączność”) oraz Wojsk Ochrony Pogranicza w okresie 1945-1990 (działy: „kadra”, „łączność radiowa”). Fotografie te pochodzą ze zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej w Grajewie, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Ośrodka „Karta” w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół „Chorzel” w Chorzelach, Archiwum SG w Szczecinie, Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie, Śląsko – Małopolskiego Oddziału SG w Raciborzu, Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu oraz Panów: Waldemara Bocheńskiego, Andrzeja Krasickiego, Zbigniewa Nowickiego i Piotra Waseńczuka.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałem z podróży historycznej w okolice miejscowości Tynne na Ukrainie, gdzie prowadzono prace poszukiwawcze szczątków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, ofiar II wojny światowej. Prezentacja wspomnianego materiału (dział: „miejsca pamięci”) stała się możliwa dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych w Warszawie oraz Archiwum SG w Szczecinie.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry