Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa kwiecień 2015 - Kwiecień -

Nawigacja

Kwiecień

24.03.2020

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 07.04.2015 r.  zamieściliśmy na stronie internetowej w dziale „kadra 1918-1939” biogram, płk. Jakuba Chmury – inspektora okręgowego Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej – opracowany przez Pana Waldemara Bocheńskiego.

Na stronie prezentujemy także fotografie dotyczące formacji granicznych w latach 1918-1939  (działy: „znaki graniczne”, „umundurowanie”) oraz Wojsk Ochrony Pogranicza w okresie 1945-1990 (dział „szkolenie”). Fotografie te pochodzą ze zbiorów Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panów: Waldemara Bocheńskiego, Wojciecha Grobelskiego, Andrzeja Krasickiego i Zbigniewa Nowickiego.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem z pobytu ekipy filmowej Ośrodka TVP Lublin w Archiwum SG w Szczecinie, realizującej film poświęcony 90 rocznicy powstania Korpusu Ochrony Pogranicza (dział „miejsca pamięci”) oraz z artykułami dotyczącymi historii przebiegu granic: „Rozgraniczenie II Rzeczypospolitej z Rumunią w świetle źródeł archiwalnych i eksploracji terenowej”, cz. 1 i 2 (opracowane przez Panów: Tomasza Boruckiego, Mateusza Trolla) i „Wytyczenie polsko – radzieckiej granicy państwowej na odcinku bieszczadzkim (opracowany przez Pana Bogusława Tomaszewskiego). Powyższe artykuły zamieściliśmy w dziale „publikacje”.

Uwagę internautów pragniemy zwrócić także na dział „galeria 3D”, w którym przedstawiamy replikę furażerki zimowej Korpusu Ochrony Pogranicza oraz oryginalny kapelusz podhalański Wojsk Ochrony Pogranicza. Wspomniany materiał przygotował Pan Miłosz Filipowiak.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry