Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa kwiecień 2015 - Kwiecień

Informujemy, że dnia 07.04.2015 r.  zamieściliśmy na stronie internetowej w dziale „kadra 1918-1939” biogram, płk. Jakuba Chmury – inspektora okręgowego Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej – opracowany przez Pana Waldemara Bocheńskiego.

Na stronie prezentujemy także fotografie dotyczące formacji granicznych w latach 1918-1939  (działy: „znaki graniczne”, „umundurowanie”) oraz Wojsk Ochrony Pogranicza w okresie 1945-1990 (dział „szkolenie”). Fotografie te pochodzą ze zbiorów Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Panów: Waldemara Bocheńskiego, Wojciecha Grobelskiego, Andrzeja Krasickiego i Zbigniewa Nowickiego.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem z pobytu ekipy filmowej Ośrodka TVP Lublin w Archiwum SG w Szczecinie, realizującej film poświęcony 90 rocznicy powstania Korpusu Ochrony Pogranicza (dział „miejsca pamięci”) oraz z artykułami dotyczącymi historii przebiegu granic: „Rozgraniczenie II Rzeczypospolitej z Rumunią w świetle źródeł archiwalnych i eksploracji terenowej”, cz. 1 i 2 (opracowane przez Panów: Tomasza Boruckiego, Mateusza Trolla) i „Wytyczenie polsko – radzieckiej granicy państwowej na odcinku bieszczadzkim (opracowany przez Pana Bogusława Tomaszewskiego). Powyższe artykuły zamieściliśmy w dziale „publikacje”.

Uwagę internautów pragniemy zwrócić także na dział „galeria 3D”, w którym przedstawiamy replikę furażerki zimowej Korpusu Ochrony Pogranicza oraz oryginalny kapelusz podhalański Wojsk Ochrony Pogranicza. Wspomniany materiał przygotował Pan Miłosz Filipowiak.