Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Umundurowanie od 1991 - Umundurowanie -

Nawigacja

Umundurowanie

Umundurowanie od 1991

02.05.2023


  • Pobieranie sortów mundurowych przez poborowych


  • Umundurowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej po 2016 r.

Umundurowanie

Wszystkim funkcjonariuszom SG, w zależności od charakteru pełnionej służby, przydzielane jest umundurowanie, złożone z czterech rodzajów mundurów: służbowego, polowego, wyjściowego i galowego. Co ciekawe, w ramach formacji nosi się trzy kolory umundurowania: zielony w typie Wojsk Lądowych, granatowy Marynarki Wojennej i stalowy Sił Powietrznych.

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, funkcjonariusze noszą umundurowanie służbowe w kolorze oliwkowego melanżu (letnie lub zimowe) z emblematem i czarnym napisem Straż Graniczna. Wyjątkiem są funkcjonariusze pełniący służbę w komendzie i dywizjonach Morskiego Oddziału SG, którzy noszą mundury granatowe ze złotymi napisami i oznakami. W skład mundurowego służbowego wchodzi 12 elementów, w tym koszule z długim i krótkim rękawem, spodnie służbowe, pas (w kolorze czarnym), koszulka polo (w kolorze czarnym), czapki (letnia i zimowa), półbuty i trzewiki służbowe oraz kurtka z podpinką. Na rękawie kurtki nosi się emblemat SG, wykonany w kształcie stylizowanej tarczy, pośrodku której umieszczony jest srebrny orzeł w złotej koronie w wersji państwowej na tle stylizowanego słupa granicznego. W górnej części jest napis "STRAŻ GRANICZNA”, a w dolnej „POLISH BORDER GUARD". Emblemat noszony jest na prawym rękawie. Do umundurowania służbowego, emblemat wykonany jest na tkaninie barwionej na kolor oliwkowego melanżu z czarnym napisem (dla funkcjonariuszy komendy i dywizjonów Morskiego OSG na tkaninie granatowej ze złotymi napisami). Do umundurowania polowego emblemat wykonany jest na tkaninie koloru oliwkowego z czarnymi napisami. Do umundurowania wyjściowego/galowego, emblemat SG wykonany jest na tkaninie wełnianej koloru jasnozielonego, ze srebrnymi napisami dla funkcjonariuszy noszących umundurowanie typu Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a dla noszących mundury Marynarki Wojennej z kolorami złotymi.

Funkcjonariusze SG w bezpośredniej ochronie granicy państwowej, noszą umundurowanie polowe w kolorze oliwkowym z nadrukiem maskującym ustalonym dla formacji. Napisy i oznaczenia stopni są w kolorze czarnym (funkcjonariusze komendy i dywizjonów Morskiego Oddziału SG noszą stopnie typu Marynarki Wojennej). W skład umundurowania polowego wchodzi 10 elementów w tym: bluza i koszula, spodnie, pas, czapki polowa i zimowa, kurtka z podpinką na złą pogodę, trzewiki i rękawiczki zimowe. Na prawym ramieniu bluzy polowej nosi się emblemat SG na tkaninie w kolorze oliwkowym.

Podczas oficjalnych spotkań, uroczystych wystąpień, uroczystych spotkań indywidualnych i zbiorowych o charakterze służbowym lub prywatnym, funkcjonariusze SG występują w umundurowaniu wyjściowym typu Wojsk Lądowych z emblematem SG, z napisami i oznakami stopni w kolorze srebrnym. Przy czym funkcjonariusze pełniący służbę w komendzie i dywizjonach Morskiego Oddziału SG noszą mundury typu Marynarki Wojennej z emblematem SG oraz złotymi napisami i oznaczeniami stopni. Funkcjonariusze pełniący służbę w lotnictwie SG, adekwatnie noszą umundurowanie Sił Powietrznych. W skład umundurowania wyjściowego wszystkich funkcjonariuszy SG wchodzą: czapka garnizonowa (dla funkcjonariuszek kapelusz), kurtka munduru ze spodniami (dla funkcjonariuszek spódnica), koszule z długim i krótkimi rękawami, kurtka, półbuty galowe (dla funkcjonariuszek czółenka), pasek i rękawiczki zimowe. Okrągła czapka garnizonowa funkcjonariuszy oraz kapelusze funkcjonariuszek mają otok barwy jasnozielonej, który jest kolorem formacji. Ważnym elementem munduru wyjściowego i galowego jest okrągła oznaka kołnierzowa (tzw. korpusówka), metalowa, w kształcie koła ze stylizowanym konturem granic Polski, a w tle umieszczony jest stylizowany słup graniczny. Oznaka noszona jest na klapach marynarki munduru.

Podczas uroczystości związanych z uczczeniem świąt państwowych oraz Święta SG (16 maja), a także podczas uroczystości wręczenia sztandarów, odznaczeń, mianowania na kolejny stopień, ślubowania lub promocji, w miejscach pamięci narodowej, uroczystych spotkań służbowych oraz wystąpień indywidualnych, funkcjonariusze SG występują w umundurowaniu galowym, tj. w mundurze wyjściowym ze sznurem galowym noszonym na prawym ramieniu.

Ponadto, ze względu na szczególne warunki pełnienia służby, funkcjonariuszom SG przysługuje umundurowanie specjalistyczne. W jego skład wchodzą m.in. kurtka i spodnie na złą pogodę, kominiarka, rękawice z membraną, kamizelki ostrzegawcze i taktyczne oraz buty z membraną.


Opracował: Artur Ochał


do góry