-
XXIII Dni Odolanowa
W dniach 24 – 26.07.2015 r. odbyły się XXIII Dni Odolanowa. Z inicjatywy Straży Granicznej, Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz miejscowych pasjonatów historii wojskowości, przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta Odolanów uruchomiono replikę przejścia granicznego z okresu międzywojennego, która służyła jako brama do obozu militarnego założonego przez uczestników zlotu. Zrekonstruowane przejście graniczne składało się z wartowni, szlabanu, tablicy z godłem państwowym, jednego oryginalnego znaku granicznego z przedwojennej granicy polsko–niemieckiej oraz dwóch tablic poglądowych. Do tablic przedstawiających historię pogranicza na terenie Wielkopolski i sposób znakowania granicy Polski po pierwszej wojnie światowej dołożono w tym roku tablice ilustrujące przebieg granicy oraz historię powstawania lekkich konstrukcji granicznych (wartowni) z materiałem ikonograficznym. Wartownię wyposażoną w sprzęt (skompletowany według standartów z lat 30.) obsadzili rekonstruktorzy w historycznych mundurach przedwojennej Straży Granicznej.
Dnia 25.07.2015 r. w Odolanowskim Domu Kultury odbyła się prezentacja referatów poświęconych historii polskich formacji granicznych. Referaty wygłosili: ppłk SG rez. dr Wojciech Grobelski z Muzeum Okręgowego w Koszalinie – ,,Formacje graniczne na terenie Powiatu Odolanowskiego w okresie miedzywojennym", p. Waldemar Bocheński prezes SWPFG – ,,Wielkopolski Inspektorat Okręgowy SG w latach 1928 – 39", p. Miłosz Filipowiak z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie - ,,Powstanie lapidariów znaków granicznych".
Następnego dnia w Odolanowskim Parku Natury odbyło się sadzenie Dębów Pamięci poświęconych pamięci komisarza Józefa Bocheńskiego, aspiranta Mikołaja Rudenko, przodownika Andrzeja Ptaka - strażników granicznych zamordowanych w Katyniu, którzy służyli w Wielkopolskim Inspektoracie Okręgowym Straży Granicznej. Między dębami postawiony został granitowy znak graniczny z przedwojennej granicy polsko – niemieckiej. W uroczystości brały udział rodziny strażników, p. Marian Janicki - burmistrz Miasta i Gminy Odolanów, przedstawiciele władz samorządowych oraz Straży Granicznej - płk Marek Woszczatyński, komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu z grupą funkcjonariuszy. W trakcie uroczystości p.Waldemar Bocheński podarował pamiątkową tablicę członkom Odolanowskiej Grupy Militarnej z oprawionym nabojem karabinowym od polskiego Mauzera (odnalezionym na polu bitwy stoczonej przez żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z wojskami radzieckimi we wrześniu 1939 r. w miejscowości Tynne).
Kolejnym punktem programu był pokaz sprawnościowy w wykonaniu wykładowców, słuchaczy i plutonu specjalnego Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Jedną z atrakcji uroczystości była także możliwość wyrobienia okolicznościowego paszportu odolanowskiego.
Opracował: Miłosz Filipowiak, Archiwum Straży Granicznej