Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Obchody XXII Dni Odolanowa 26-27.07.2014 r. - Miejsca pamięci

Nawigacja

Miejsca pamięci

Obchody XXII Dni Odolanowa 26-27.07.2014 r.

25.06.2024

  • Obchody XXII Dni Odolanowa

W dniach 26 – 27.07.2014 r. odbyły się obchody XXII Dni Odolanowa. Na rozległym terenie, swój ,,obóz warowny" rozłożyli członkowie Odolanowskiej Grupy Militarnej oraz ich goście, prezentujący historyczny sprzęt wojskowy, umundurowanie oraz uzbrojenie. Wejście do obozu prowadziło przez Punkt Kontroli Granicznej, zrekonstruowany na wzór istniejących przed 1939 r. przejść granicznych na przebiegającej w okolicy granicy polsko – niemieckiej.

Otwarcie przejścia odolanowskiego wraz z posterunkiem nastąpiło w 2013 r., lecz od tego czasu wprowadzono szereg modyfikacji w konstrukcji posterunku i jego wyposażeniu (wykonanych przez p. Krzysztofa Króla i p.Czesława Prokopa - członków Odlanowskiej Grupy Militarnej). Konstrukcja została obniżona, a mały ganek oparto na okrągłych kolumnach. W miejsce poprzednich drzwi zamontowane zostały ponad stuletnie drzwi ze zrekonstruowanym starym zamkiem oraz wstawiono pryczę z siennikiem. O resztę wyposażenia zadbali pracownicy Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie i członkowie Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Przedstawiciele Archiwum SG p. Miłosz Filipowiak i por. SG Janusz Kijaczko powiesili godło państwowe (wykonane w stylistyce lat 30.), portrety Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego komendanta Straży Granicznej gen. bryg. Jana Jura – Gorzechowskiego. Na starym stole znalazło swoje miejsce wyposażenie kancelaryjne, a dopełnieniem wystroju był stojący w kącie żeliwny piecyk.

Obok przejścia granicznego usytuowane zostały oryginalne kamienie graniczne z dawnej granicy polsko – niemieckiej, plansze z opisami granicy, znaki ostrzegawcze oraz kilkanaście brzóz, które posadzili członkowie Odolanowskiej GM.

Przejście zostało objęte przez rekonstruktorów z Archiwum SG w mundurach historycznych formacji granicznych. Okolicznościowe paszporty były wypisywane oryginalną stalówką przez załogę posterunku granicznego.

W uroczystościach uczestniczył także pluton specjalny Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu na czele z komendantem Ośrodka płk. SG Markiem Woszczatyńskim Podczas pokazu zaprezentowano zatrzymanie pojazdu oraz wejście do pomieszczeń zamkniętych i uwolnienie zakładników.

W ciągu dwóch dni rekonstrukcja cieszyła się dużym powodzeniem, starsze pokolenie wspominało czasy związane z przebiegającą przed wojną granicą. Swoją wiedzą wspomagał obecny na miejscu p.Waldemar Bocheński prezes Stowrzyszenia Weteranów Polskich Fornacji Granicznych. Młodsze pokolenie interesowało wszystko, począwszy od mundurów formacji granicznych, aż po wyposażenie kancelaryjne.


Opracował: Miłosz Filipowiak
Zdjęcia: Grażyna Barczak–Filipowiak, Waldemar Bocheński


do góry