Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Otwarcie rekonstrukcji przejścia granicznego w Odolanowie 28.07.2013 r. - Miejsca pamięci

Nawigacja

Miejsca pamięci

Otwarcie rekonstrukcji przejścia granicznego w Odolanowie 28.07.2013 r.

25.06.2024

  • Otwarcie rekonstrukcji przejścia granicznego w Odolanowie

Z inicjatywy Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie i Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych powstała przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta Odolanów i grupy miejscowych pasjonatów historii wojskowości, replika przejścia granicznego z okresu międzywojennego. Rekonstrukcję usytuowano przy obozie wojskowym założonym przez uczestników zlotu militarnego na czas trwających od 26 do 28 lipca 2013 r. 21 Dni Odolanowa. Zbudowane przejście graniczne składało się z wartowni, szlabanu, tablicy z godłem państwowym, dwóch oryginalnych, granitowych znaków granicznych z przedwojennej granicy polsko–niemieckiej oraz dwóch tablic poglądowych. Na tablicach tych przedstawiono historię pogranicza na terenie Wielkopolski z uwzględnieniem dyslokacji jednostek formacji granicznych i sposobu znakowania granicy Polski po pierwszej wojnie światowej.

Dnia 28 lipca 2013 r. o godz. 17 nastąpiło uroczyste otwarcie punktu, które rozpoczęto wciągnięciem flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wykonywanego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza. Otwarcia dokonał pan Waldemar Bocheński- prezes Stowarzyszenia  Weteranów Polskich Formacji Granicznych i pani Ewa Dziubka– burmistrz Odolanowa. Prezes Stowarzyszenia przybliżył obecnym historię przebiegającej w okolicach Odolanowa granicy oraz ideę powstania rekonstrukcji i upamiętniania takich wydarzeń. Wystąpienie swoje zakończył wręczeniem na ręce pani burmistrz oraz pana Pawła Barczaka, przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Odolanów- Honorowego Jubileuszowego Znaku Korpusu Ochrony Pogranicza 1924-1994 i stempla kontrolerskiego z datownikiem. W przyszłości będzie on służył do stemplowania książeczek turystycznych, gdyż na wniosek SWPFG i Koła PTTK ,,Gryfici” przy Placówce Straży Granicznej w Szczecinie, Odolanów został dopisany przez Zarząd Główny PTTK do listy miejscowości i obiektów rekomendowanych do odwiedzenia podczas zdobywania odznaki turystyczno krajoznawczej PTTK - ,,Szlakami Obrońców Granic”. W swoim wystąpieniu p. Ewa Dziubka przypomniała początki pracy nad budową punktu i wyraziła nadzieję, że ten skrawek historii w Odolanowie pozwoli przypomnieć oraz pokazać mieszkańcom historię dawnego pogranicza. Złożyła serdeczne podziękowania na ręce pana Waldemara Bocheńskiego i pana Miłosza Filipowiaka z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie za wsparcie, pomoc i osobiste zaangażowanie w budowę punktu granicznego. Podziękowania oraz gratulacje otrzymali również panowie Krzysztof Król i Czesław Prokop za organizację obozu militarnego oraz pomoc przy rekonstrukcji fragmentu przedwojennej granicy. Szczególne podziękowania trafiły do Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i jej kapelmistrza, mjr Leszka Mieczkowskiego. Przybyli goście oraz mieszkańcy w skupieniu wysłuchali historycznego wprowadzenia i z uwagą obserwowali odsłonięcie tablic informacyjnych oraz przecięcie wstęgi, symbolizującej otwarcie rekonstrukcji przejścia granicznego. W dalszej części programu nastąpił przemarsz orkiestry do miejsca, w którym dla licznie zgromadzonej publiczności wykonała pokaz artystyczny połączony z musztrą paradną.


Opracował: Miłosz Filipowiak


do góry