Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Lapidarium Znaków Granicznych na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 2011 r. - Miejsca pamięci

Nawigacja

Miejsca pamięci

Lapidarium Znaków Granicznych na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 2011 r.

26.06.2024

  • Lapidarium Znaków Granicznych
    na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Powstało w wyniku zawarcia w dniu 31.03.2011 r. porozumienia między Komendą Główną Straży Granicznej w Warszawie a Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu o wzajemnej współpracy w zakresie upamiętniania historii polskich formacji granicznych poprzez stworzenie na terenie Muzeum lapidarium znaków granicznych z okresu 1918-2010 oraz udzielenie pomocy przy uruchomieniu strony internetowej ,,Muzeum Polskich Formacji Granicznych". Porozumienie podpisał Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego oraz płk SG Krzysztof Gawęda, dyrektor Biura Ochrony Informacji Niejawnych KGSG, który reprezentował Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Lapidarium zostało wykonane i uruchomione przez funkcjonariuszy oraz pracowników Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie (Bobika Zdzisława, Filipowiaka Miłosza, Kijaczko Janusza, Tomaszewskiego Bogusława, Zwolińskiego Artura). Ekspozycję otwiera tablica informacyjna, na której widnieje logo Muzeum Oręża Polskiego: Komenda Główna Straży Granicznej oraz napis o treści:

,,Lapidarium zbudowano z okazji dwudziestej rocznicy utworzenia Straży Granicznej (1991-2011). Powstało ono w wyniku współpracy Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, jako symbol historii polskich formacji granicznych, które na przestrzeni wieków wiernie strzegły Rzeczpospolitej.

Informacje opracowali oraz lapidarium wykonali, funkcjonariusze i pracownicy Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. Kołobrzeg, dnia 14 maja 2011 r."

Pracownicy i funkcjonariusze Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie podczas wyjazdu w dniu 25.03.2011 r. na granicę polsko – niemiecką w celu pozyskania słupków betonowych (służących do umieszczenia tablic informacyjno - ostrzegawczych przed wejściem Polski do grupy Schengen). Słupki te posłużyły do budowy Lapidarium Znaków Granicznych na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pracownicy i funkcjonariusze Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie podczas montażu Lapidarium Znaków Granicznych na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dniach 14 – 18.04.2011 r.


  • Otwarcie Lapidarium Znaków Granicznych
    podczas „III Europejskiej Nocy Muzeów"
    w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dniu 14.05.2011 r.


  • Rozbudowa Lapidarium Znaków Granicznych
    na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

W kwietniu 2012 r. Lapidarium zostało powiększone o nowe znaki graniczne: tzw. znak ,,wersalski" z 1919 r. (depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie), znak z przedwojennej granicy polsko-czechosłowackiej, znak z przedwojennej granicy czechosłowacko – niemieckiej, po wojnie przekuto literę D na P i stał na granicy polsko - czechosłowackiej replikę przedwojennej tablicy informacyjno-ostrzegawczej, oraz tablicę charakteryzującą oznakowanie granic przed i po II wojnie światowej. Podobnie jak w 2011 r. prace związane z rozbudową dotychczasowej ekspozycji wykonali funkcjonariusze i pracownicy Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie (Bobik Zdzisław, Filipowiak Miłosz, Kijaczko Janusz, Tomaszewski Bogusław, Zwoliński Artur). Po dokonanych uzupełnieniach i przebudowie w skład lapidarium weszły znaki graniczne używane na granicach państwa polskiego od czasów II Rzeczypospolitej po lata współczesne: znaki z przedwojennej granicy polsko-niemieckiej i polsko-czechosłowackiej, tzw. znak ,,wersalski'' z 1919 r., znak z przekutą literą z granicy polsko – czechosłowackiej, replika słupa granicznego z 1945 r., znak betonowy z tabliczką numerową i orłem bez korony, znak betonowy z nakładką plastikową zawierającą numer i orła z koroną oraz znaki informacyjno-ostrzegawcze. Uzupełnieniem ekspozycji są tablice poglądowe, informujące o historii polskich formacji granicznych oraz charakteryzujące oznakowanie granic w latach 1920-1939 i po 1945 r. Oficjalnego otwarcia powiększonego Lapidarium dokonał w dniu 19.05.2012 r. Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego i płk SG dr Ryszard Techman, kierownik Archiwum Straży Granicznej

Funkcjonariusze i pracownicy Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie podczas rozbudowy Lapidarium Znaków Granicznych na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 23–27.04.2012 r.



do góry