Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych. - Od 1991

Nawigacja

Od 1991

04.09.2020

  • Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych

Idea utworzenia organizacji skupiającej weteranów polskich formacji granicznych zrodziła się niemalże z chwilą powołania w miejsce Wojsk Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej. Pierwsze rozmowy na ten temat przeprowadzono w maju 1992 roku. Pół roku później powołano Społeczny Zespół Upamiętnienia Tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza im. gen. Henryka Minkiewicza-Odrowąża. Stowarzyszenie ściśle współpracowało ze Strażą Graniczną. Organizacja zrzeszała weteranów służb granicznych oraz osoby, które były zainteresowane sprawami ochrony polskich granic. W 1997 roku doszło do zmiany nazwy na  Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych.

Do najważniejszych zadań Stowarzyszenia należy zaliczyć prowadzenie badań nad historią ochrony granic oraz propagowanie i utrwalanie wiedzy historycznej dotyczącej tradycji polskich formacji granicznych. W realizacji powyższych celów organizacja współdziała z organami władzy państwowej, Straży Granicznej RP, Federacją Rodzin Katyńskich, z organizacjami politycznymi i społecznymi, a także z wszelkiego rodzaju placówkami naukowymi, kulturalnymi i gospodarczymi. Swoje statutowe cele Stowarzyszenie realizuje zwłaszcza poprzez upamiętnianie miejsc walki oraz troskę o cmentarze wojenne żołnierzy i funkcjonariuszy poległych w ochronie nienaruszalności naszych rubieży. Bierze także udział w organizowaniu uroczystości rocznicowych, upamiętniających walki  prowadzone w ochronie ojczystych granic. Ponadto Stowarzyszenie wspiera i inspiruje wydawanie publikacji naukowych i popularyzatorskich. Zajmuje się organizowaniem poszukiwań wszelkich materiałów związanych z ochroną granicy oraz przechowywaniem i eksponowaniem ich w archiwach i izbach pamięci (mowa tutaj o  m.in. o dokumentach, zdjęciach, znakach graficznych).

Stowarzyszenie Weteranów Polskich jest organizacją posiadająca osobowość prawną. W skład jego władz wchodzi Walne Zgromadzenie Członków, Zarząd Główny i Komisja Rewizyjna, jako organ kontrolny. Kadencja trwa trzy lata. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy m.in. zatwierdzenie sprawozdania Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej za rok ubiegły, uchwalenie programu prac i budżetu oraz wysokości składek członkowskich na rok bieżący oraz wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej w przypadku upływu ich kadencji lub w razie przyjęcia wniosku o ich odwołanie. Natomiast do najważniejszych zadań Zarządu należy reprezentowanie Stowarzyszenia, ustalanie programu działania oraz zarządzanie jego majątkiem. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia został Mirosław Rubas. Po jego śmierci w maju 2010 roku, stanowisko to objął Waldemar Bocheński.

Działalność Stowarzyszenia Weteranów Formacji Granicznych spełnia niezwykle ważką rolę w krzewieniu wiedzy o tradycjach polskich formacji granicznych. Popularyzowanie tej wiedzy jest konieczne, gdyż ludzie którzy zajmowali się ochroną granic naszego kraju zasługują żeby pamiętać o ich trudzie i poświęceniu włożonym w obronę rubieży Rzeczypospolitej.

 
jpg 
  1. Tytuł: Życzenia z okazji 5 Rocznicy utworzenia Straży Granicznej
  2. Treść: pismo Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych skierowane do Komendanta Łużyckiego Oddziału SG
  3. Hasło przedmiotowe: Straż Graniczna, związki i stowarzyszenia
  4. Wytwórca: Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
  5. Czas powstania: 1996 r.
  6. Miejsce sporządzenia: Polska, Jelenia Góra
  7. Materiał i technika wykonania: papier, maszynopis
  8. Wymiary: 30 x 21,1 cm.
  9. Stan zachowania: dobry
  10. Miejsce przechowywania/ właściciel: depozyt Sali Tradycji Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu


do góry