Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Marzec 2024

Izabela Skowrońska

Informujemy, że dnia 06.03.2024 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram st. strażnika Franciszka Bocha – walczącego podczas I wojny światowej w szeregach armii niemieckiej, uczestnika Powstania Wielkopolskiego (1919) i wojny polsko-bolszewickiej (1920-1921), pełniącego służbę w Straży Celnej (1922-1928) i Straży Granicznej (1928-1939), biorącego udział w wojnie obronnej Polski (1939), jeńca obozu koncentracyjnego w Mauthausen/Gusen, gdzie został zamordowany (1940). Biogram opracował Pan Krzysztof Knych, m.in. na podstawie archiwaliów przechowywanych w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie (część z nich umieszczamy pod biogramem).

Na stronie prezentujemy także zdjęcia przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „udział w życiu publicznym”, „święta państwowe”, „biurowość i kancelaria - pieczęcie”, które udostępniło Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Pan Waldemar Bocheński.

Archiwum SG udostępniło także niezwykle interesujące fotografie odnoszące się do szkolenia „Ski Tour”, które w 2009 r. prowadzili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG z ratownikami Bieszczadzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Fotografie można obejrzeć w dziale „szkolenie” w części Straż Graniczna po 1991 r. Wszystkie dodane materiały są wyróżnione zieloną ramką.