Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Luty 2022

Luty 2022

Iwona Wiśniewska

Informujemy, że dnia 03.02.2022 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram st. str. Antoniego Łobody – pełniącego służbę w Straży Celnej i Straży Granicznej (1921-1939), uczestnika wojny obronnej Polski, rozstrzelanego w 1940 r. Biogram opracowali Pan Krzysztof Knych i Pani Dorota Malińska-Janaś, a fotografie i dokumentację udostępniło Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Pani Lucyna Szumilas.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (działy: „kadra”, „granica morska”, „łączność”, „uzbrojenie”,„miejsca pamięci”), które pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Archiwum Straży Granicznej oraz Panów: Ksawerego Jasiaka, Wojciecha Kierzka, Andrzeja Olichwiruka i Józefa Pluty. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy także na dział „publikacje 1918-1939”, w którym zamieszczamy artykuł Pana Grzegorza Goryńskiego „Powstanie, organizacja i funkcjonowanie Straży Granicznej w latach 1928-1939”.