Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa wrzesień 2023 - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

05.09.2023

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 05.09.2023 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogramy oficerów, którzy pełnili służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza: mjr. piech. Wojciecha Lipińskiego, mjr. piech. Stanisława Malakowskiego, płk. piech. Henryka Niteckiego, kpt. art. Adama Piaseckiego, kpt. adm. Bolesława Piłeckiego i mjr. kaw. Rudolfa Plocka. Biogramy opracowali Panowie: Tadeusz Dubicki i Andrzej Suchcitz i zamieścili je w wydawnictwie „Oficerowie wywiadu WP i PSZ w latach 1939-1945 ” (t.1, Warszawa 2009, t.2, Warszawa 2011).

W dziale „prasa i wydawnictwa” zamieszczamy kolejne skany czasopisma „Czaty” z 1937 r. (nr 3,6,11,14) i 1938 r. (nr 7-11), które pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (udostępnionych na stronie biblioteki cyfrowej „POLONA”). W dziale tym, w grupie „pocztówki” prezentujemy także niezwykle interesujące karty pocztowe, pozyskane dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Olichwiruka i Pana Piotra Waseńczuka. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Uwagę internautów zwracamy również na dział „miejsca pamięci”, w którym prezentujemy materiały nadesłane przez Pana Marka Gierasimiuka i opracowane przez Pana Artura Ochała, odnoszące się do polskich cmentarzy na Białorusi (Wardomicze, Pohost, Karolin, Anoszki, Dołhinów). Zachęcamy także do zapoznania się z opracowaniem Alojzego Benona Szulika „Mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza na terenie parafii w Dołginowie”, które zamieściliśmy w dziale „publikacje od 1991”.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.do góry