Szanowni Internauci.
Informujemy, że dnia 03.02.2025 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram Jana Noculaka– strażnika granicznego, walczącego podczas I wojny światowej w szeregach armii niemieckiej (1914-1918), pełniącego służbę w Wojsku Polskim (1919-1920), Straży Celnej (1921-1928) i Straży Granicznej (1928-1939). Biogram opracował Pan Krzysztof Knych a Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie udostępniło fotografię i dokumenty.
Na stronie prezentujemy także zdjęcia przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918 - 1939 (działy: „kadra”, „święta państwowe” ), które przesłał: Pan Waldemar Bocheński i Andrzej Olichwiruk. Wszystkie dodane materiały są wyróżnione zieloną ramką.
W dziale „oznakowanie granic” umieszczamy natomiast artykuł „Wytyczenie polsko-radzieckiej granicy państwowej na odcinku bieszczadzkim”, który przekazał nam Pan Bogusław Tomaszewski. W dziale „ prasa i wydawnictwa ” informujemy także o monografii: „Od Piaśnicy po Dniestr. Przebieg i oznakowanie granic II Rzeczypospolitej”, którą Pan Bogusław Tomaszewski wydał drukiem. Wspomniana monografia, będąca efektem wieloletnich i wnikliwych prac badawczych, w sposób niezwykle całościowy przedstawia przebieg i oznakowanie granic Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918-1939.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Panu Bogusławowi Tomaszewskiemu za ogromną życzliwość i wsparcie, jakie udziela nam przy opracowywaniu strony internetowej. W 2010 r. powstała w Straży Granicznej inicjatywa utworzenia wirtualnego muzeum polskich formacji granicznych działających od 1918 r. po czasy współczesne, które miało na celu upowszechnianie wytworów kultury materialnej i piśmiennej, odnoszących się do historii kształtowania oraz ochrony granic państwa polskiego. Wytwory te, opracowane i scalone w wirtualnym muzeum, miały służyć dzięki dostępności przez internet, szerokiej rzeszy odbiorców w celach poznawczych, dydaktycznych i naukowych, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji wiedzy o Straży Granicznej i jej historii. Powołany przez Komendanta Głównego Straży Granicznej w lipcu 2010 r. zespół do wykonania projektu strony internetowej „Wirtualne Muzeum Polskich Formacji Granicznych” mógł liczyć na ogromną pomoc ze strony Pana Bogusław Tomaszewskiego już w pierwszych dniach swojej działalności. Pan Bogusław Tomaszewski nie tylko dzielił się swoją fachową wiedzą ale także udostępnił opracowania dotyczące znaków granicznych, artykuły odnoszące się do oznakowania granic w latach 1918-1939 i 1945-1990, przekazał swoje fotografie i dokumenty, uczestniczył w tworzeniu lapidariów znaków granicznych (m. in. na terenie placówek Straży Granicznej, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu), pomagał w digitalizacji filmoteki archiwalnej Kronik Wojsk Ochrony Pogranicza, a także udostępnił filmy własnego autorstwa (np. „Podróż historyczno-wojskowa na dawne Kresy Rzeczypospolitej”, „Bieszczadzki ślad przedwojennej granicy polsko-czechosłowackiej”). Za pomoc tę, trwającą nieprzerwanie współpracę oraz okazywaną nam przyjaźń raz jeszcze Panu Bogusławowi dziękujemy.
Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.