Muzeum Polskich
Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Lipiec 2022 - Aktualności -

04.07.2022

Szanowni Internauci.

Informujemy, że dnia 04.07.2022 r. zamieściliśmy na stronie internetowej biogram st. przod. Władysława Kozłowskiego – uczestnika Powstania Wielkopolskiego w latach 1918-1919, pełniącego służbę w Straży Celnej w okresie 1921-1928 (jednostki SC: Ciecholewy, Szenfeld, Kamień) i w Straży Granicznej od 1928 do 1938 r. (jednostki SG: Kamień, Kartuzy, Wielki Kack, Gdynia), walczącego w szeregach Armii Krajowej podczas okupacji, więzionego przez Niemców w obozie pracy w Wilhelmshagen. Biogram opracowała Pani Paulina Margańska w oparciu o materiały przechowywane w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz informacje udostępnione przez Pana Remigiusza Maćkowiaka.

Na stronie prezentujemy także fotografie przybliżające działalność formacji granicznych w latach 1918-1939 (dział: „udział w życiu publicznym”), które udostępnił Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku.

Uwagę internautów zwracamy także na dział „przedmioty pamiątkowe”, w którym zamieściliśmy fotografie medali za osiągnięcia sportowe w okresie międzywojennym. Wspomniane medale udostępnił Pan Andrzej Olichwiruk. Wszystkie dodane fotografie są wyróżnione zieloną ramką.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy. Zespół redakcyjny Muzeum Polskich Formacji Granicznych.